Minut razgovora mobilnim telefonom iz inostranstva košta najmanje 100 dinara i to ako se kući javljate iz susednih zemalja. Sa povećavanjem kilometara raste i cena razgovora u romingu. Kada je o internetu reč, opciju za bilo kakav prenos podataka u inostranstvu najisplativije je potpuno isključiti, inače će se mesečni račun meriti hiljadama dinara.Žitelji Evropske unije od 1. jula imaće znatno jeftiniji roming: minut će u svim zemljama EU koštati maksimum 29 centi, odnosno 33 dinara po trenutnom kursu. Primljeni pozivi u romingu ne smeju da premaše osam centi, odnosno devet dinara. Jedan megabajt koštaće maksimum 70 centi ili 78 dinara, pri čemu će ovaj iznos biti snižen na 20 centi do 2014. godine...
Potreban je veliki oprez pri korišćenju mobilnih telefona van Srbije, jer, u suprotnom, računi izmiču kontroli. Internet je u romingu najskuplji i višestruko može da uveća račun
MINUT razgovora mobilnim telefonom iz inostranstva košta najmanje 100 dinara i to ako se kući javljate iz susednih zemalja. Sa povećavanjem kilometara raste i cena razgovora u romingu. Kada je o internetu reč, opciju za bilo kakav prenos podataka u inostranstvu najisplativije je potpuno isključiti, inače će se mesečni račun meriti hiljadama dinara.
Žitelji Evropske unije od 1. jula imaće znatno jeftiniji roming: minut će u svim zemljama EU koštati maksimum 29 centi, odnosno 33 dinara po trenutnom kursu. Primljeni pozivi u romingu ne smeju da premaše osam centi, odnosno devet dinara. Jedan megabajt koštaće maksimum 70 centi ili 78 dinara, pri čemu će ovaj iznos biti snižen na 20 centi do 2014. godine.
Hrvatski operateri, koji skupo tarifiraju pozive u romingu, neće spuštati cene sve do zvaničnog ulaska u EU. A građanima Srbije preostaje samo da se detaljno informišu kod svog operatera o cenama koje važe za korišćenje mobilnog telefona u određenoj zemlji. Tarife su različite za pripejd i postpejd korisnike. Dok kod nekih operatera kod nas cena zavisi od tarife „partnerske“ mreže iz inostranstva, drugi drže istu cenu, bez obzira na to kojeg ste stranog operatera izabrali.
Tako je minimalna cena iz susednih zemalja ka Srbiji 99,9 dinara. Izuzetak je samo „Telekom Srbija“ koji ima svoje kompanije u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, pa svojim korisnicima iz Srbije omogućava cenu minuta od devet dinara, kada otputuju u ove dve susedne zemlje.
Uskoro počinje i turistička sezona, pa će i ovdašnji operatori ponuditi neke povoljnije roming pakete. Do tada, savet je da se, uz dobro prethodno informisanje o cenama, u inostranstvu mobilni telefon koristi jedino kada je neophodno.
Ovo su samo neki od saveta za lakše kontrolisanje potrošnje u inostranstvu: obavezno treba deaktivirati uslugu govorne pošte, pošto se i prijem i preslušavanje govorne poruke u romingu naplaćuje kao standardni dolazni i odlazni poziv. Sa internetom je, pak, potreban poseban oprez, pošto je njegovo korišćenje najskuplje.
Najpouzdanije je da se na samom telefonu podesi opcija za zabranu prenosa podataka u romingu. Ne treba otvarati priloge mejlova koji se dobiju, niti pregledati video-materijale i fotografije na društvenim mrežama.
Ako telefon ima „Nji-Fi“ opciju, treba koristiti lokalnu „Nji-Fi“ mrežu za prenos podataka. Smart telefoni novijih generacija raznih proizvođača, poput „blekberija“, „ajfona“ i telefona s operativnim sistemom „android“ ili „vindouz“, sadrže u sebi aplikacije koje zahtevaju vezu sa internetom, pa postoji mogućnost da telefon ostvari internet saobraćaj, a da korisnik to i ne zna.